W wyniku tak zwanej „ deregulacji” do końca 2018 roku kwalifikowani pracownicy ochrony zobowiązani są odbyć szkolenie, podobne do tego jakie musieli przejść przygotowując się do zawodu. Ustawa, która miała na celu ułatwić dostęp, powoduje odpływ z branży tych najbardziej wykwalifikowanych osób posiadających pozwolenie na broń.

Efekt deregulacji

Ustawa deregulacyjna, która miała za zadanie uwolnić dostęp do wielu zawodów w efekcie wprowadziła tylko zmiany polegające na utrudnieniu życia osobom posiadającym już uprawnienia. Hurtowo zderegulowano ponad 300 zawodów w tym także zawód pracownika ochrony, tworząc przy tym absurdalne zapisy. Oto największe z nich:

1. Szkolenia osób wyszkolonych

Przed deregulacją ci pracownicy ochrony, którzy chcieli posiadać uprawnienia do stosowania środków przymusu bezpośredniego czy do posiadania broni, musieli odbyć kurs czy nawet ukończyć szkołę policealną po to aby otrzymać dokument zwany licencją. Taka licencja była dokumentem wydawanym po zdanym egzaminie państwowym przed komisją złożoną m. in. z przedstawicieli wojewody, policji, straży pożarnej.
Dzisiaj kandydat na kwalifikowanego pracownika ochrony nie zdaje egzaminów przed komisją państwową ale i nie otrzymuje pozwolenia na broń. Jeśli takowe pozwolenie chce uzyskać to musi zrobić dodatkowy kurs a następnie zdać egzamin w komendzie wojewódzkiej policji.
Dawni licencjonowani pracownicy ochrony zmuszeni zostali do odbycia co 5 lat kursu doszkalającego. Początkowo zapowiadano, że taki kurs będzie trwał 245 godzin, na szczęście zmniejszono tę liczbę do 40 godzin co jest nie bez znaczenia jeżeli chodzi o koszty takiego szkolenia. Cały absurd polega na tym, że mają to być szkolenia doskonalące a w rzeczywistości powtarzane będą podstawowe zagadnienia. To trochę tak jakby osobom po studiach kazać uczyć się od nowa alfabetu.

2. Wpis na listę, pieczątki, wkładki, legitymacje, oświadczenia…

Deregulacja przysporzyła pracownikom więcej kłopotów z utrzymaniem swoich uprawnień a pracodawcy i urzędnicy mają z tego tytułu więcej pracy.
Licencję zastąpiono wpisem na listę kwalifikowanych pracowników ochrony czy też listę pracowników zabezpieczenia technicznego. Takie listy prowadzą komendanci wojewódzcy policji a pracownik ochrony otrzymuje tylko zaświadczenie o wpisie. Na pracodawców spadła rola wydawania i ewidencjonowania legitymacji. Pracownik z chwilą podjęcia pracy otrzymuje legitymacje a po ustaniu stosunku pracy czy po zakończonym zleceniu zobowiązany jest zwrócić legitymację. Dochodzi do tego, że osoby pracujące w kilku firmach jednocześnie mają tych legitymacji tyle ile jest kart w talii. Licencja była dokumentem unikatowym niczym dowód osobisty, opatrzona numerem seryjnym, przypisanym do posiadacza i uprawniającym do pracy w każdym podmiocie prowadzącym działalność w zakresie ochrony osób i mienia.

Dodatkowo osoby posiadające legitymację osoby upoważnionej do posiadania broni a chcące jednocześnie tą broń wydawać z magazynu musiały przed deregulacją udać się do komendy wojewódzkiej policji po stempel z literką „M”.

Kolejny kurs i kolejne „ułatwienie” jakie zafundowane zostało pracownikom ochrony to obowiązek nabycia uprawnień kierowcy pojazdu uprzywilejowanego dla osób kierujących bankowozami. Samochody przewożące wartości pieniężne pojazdami uprzywilejowanymi nie są ale aby nimi kierować trzeba odbyć kurs i zdać egzamin w ośrodku ruchu drogowego.

Następny absurd to zastąpienie zaświadczenia o niekaralności z Krajowego Rejestru Karnego oświadczeniem pisanym własnoręcznie przez kandydatów do pracy. Dzisiaj osoba, która była karana za wszelkie rodzaju przestępstwa może pracować w ochronie.

3. Nie zawieszenie a skreślenie

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że po deregulacji uprawnienia o których mowa powyżej, można stracić bardzo szybko dzięki bzdurnemu zapisowi w ustawie o ochronie osób i mienia. Chodzi o Artykuł 29, który brzmi:

6. Pracownika ochrony skreśla się z listy kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, w przypadku gdy:
1) pracownik ochrony fizycznej został skazany prawomocnym wyrokiem sądu za popełnienie przestępstwa umyślnego lub wszczęto w stosunku do niego postępowanie karne o takie przestępstwo

Jeżeli wobec pracownika ochrony wszczęto postępowanie karne o popełnienie przestępstwa umyślnego to wówczas zostaje skreślony z listy kwalifikowanych pracowników i traci prawo do wykonywania zawodu. Gdy pracownik ochrony udowodni, że jest niewinny to nie zmienia to faktu pozbawienia go uprawnień. Przed deregulacją pracownikowi zawieszano tylko licencję bądź odwieszano jeżeli okazało się, że był niesłusznie podejrzany.

Kurs doskonalący

To ile taki kurs ma trwać oraz jak ma wyglądać określa Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 15 stycznia 2016 roku.

Przewidziano 40 godzin kursu a w tym:

– 4 godziny wykładów z zakresu przepisów prawa,
– 8 godzin wykładów i zajęć praktycznych z zasad udzielania pomocy przedlekarskiej,
– 12 godzin w formie zajęć praktycznych obejmujących wyszkolenie strzeleckie,
– 16 godzin w formie zajęć praktycznych z zakresu samoobrony i technik interwencyjnych.

Do kiedy trzeba zrobić kurs

W związku z tym, że ustawa deregulująca zawód pracownika ochrony weszła w życie 1 stycznia 2014 roku to najpóźniej 5 lat od tego momentu, czyli do 1 stycznia 2019 roku trzeba przedstawić we właściwej komendzie policji świadectwo ukończenia takiego kursu. Ostatecznie w 2018 roku trzeba będzie takie szkolenie odbyć.

Cena kursu

Wybór placówki oświatowej jak i opłata za kurs leży w gestii pracownika. Według szacunków Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony na chwilę obecną ceny kursów, w zależności od regionu, wachają się w przedziale od 850 do 2000 zł.Średnia cena takiego kursu wynosi około tysiąc złotych i może się zmieniać w zależności od wielu czynników. Na pewno koszty wzrosną jeżeli ktoś odłoży na ostatnią chwilę szkolenie czyli na czwarty kwartał 2018 roku.
Cena będzie zależeć również od ilości chętnych w danym terminie. Jednakże osoby posiadające kwalifikacje zastanawiają się nad sensem ich przedłużania. W szczególności chodzi o tych, którzy zarabiają tyle samo a czasem nawet mniej od swoich niewykwalifikowanych kolegów.

Wiele osób z branży, którzy przechodzili już takie szkolenie podzczas przygotowywania się do egzaminów na licencje, twierdzi, że będzie im zależało na tym aby załatwić tą formalność jak najmniejszym nakładem sił i środków. Nie wszystkich stać ponownie wydać ponad tysiąc złotych na kurs, który gwarantuje im prace za wynagrodzenie równe płacy minimalnej.

Firmy ochroniarskie, które swoją działalność opierają głownie na pracownikach wykwalifikowanych, będą chciały zapewne takich ludzi zatrzymać oferując im pomoc w sfinansowaniu kursu. W zamian pracownik będzie musiał zobowiązać się do lojalności na długie lata wobec swego pracodawcy. Pytanie tylko, czy taki cyrograf będzie opłacało się podpisać?

Niektóre firmy same będą chciały takie szkolenia organizować swoim pracownikom. Przemawia za tym fakt, że w ośrodkach szkoleniowych kształcących przyszłych instruktorów strzelectwa nastąpił wzrost zainteresowania takimi kursami. Wśród uczestników kursów daje się zauważyć kadrę menedżerską firm z branży ochrony.

Powstaną na pewno nowe placówki oświatowe, konkurujące ceną, które będą chciały wykorzystać możliwość zarobku i to że część kwalifikowanych pracowników ochrony będzie chciała jak najszybciej mieć wszystkie formalności za sobą.

Kto zostanie w ochronie?

Już po zmianie przepisów, które weszły w życie z dniem 01.01.2014 roku, kiedy zlikwidowano licencje a zastąpiono je wpisem na listę, liczba kwalifikowanych pracowników drastycznie zmalała. Jak informuje Komenda Główna Policji na swojej stronie na dzień 31.12.2015 roku było 90059 osób wpisanych na listę kwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej, Tylko w latach 2012 – 2015 z branży odeszło 23 654 osób, co stanowi 21 % wykwalifikowanych pracowników ochrony fizycznej.

Wizerunek branży, który niszczony był przez lata w świetle ustaw i rozporządzeń, będzie dalej ulegał swoistej erozji.
Na pewno dalej pracować będą osoby od których, nie wymaga się żadnych kwalifikacji. Ci wykwalifikowani widząc, że wzrastają wobec nich wymagania a wynagrodzenie znajduje się na tym samym poziomie co kolegów bez uprawnień, nie przedłużą kwalifikacji albo odejdą do innych branż.

Osoby mające dobrze płatne prace, którzy inwestują w siebie, chodzą na siłownie, uprawiają sporty walki, kończą specjalistyczne szkolenia, dla nich nie będzie przeszkodą odbyć takie rutynowe szkolenie.

Niestety po raz kolejny uszczęśliwiono na siłę tysiące osób przeprowadzając eksperyment na żywym organizmie . Odpowiedź na pytanie, jak długo ten organizm wytrzyma, przyjdzie 1 stycznia 2019 roku. Okaże się wtedy ile ludzi przystąpiło do co pięcioletnich szkoleń i ilu skorzystało z tak zwanej „likwidacji barier w dostępie do zawodu”.

Źródło: wochronie.pl

37 thoughts on “Kurs doskonalący co 5 lat”

 1. znowu sejm i rząd polski wraz z gowinem peowcem czy pisiorem zalerz jak wiatr zawieje wydymali polskiego pracownika jeżeli ktoś zdobył zawad jakikolwiek to tez musi go robić co jakiś czas na nowo to absurd przecież licencja miała być dożywotnia i oni chcą aby Polacy wracali do polski z zagranicy i tu pracowali jak tu dyma się i okrada z marnej pensji polskiego pracownika zenada

 2. Kurs zrobiłem … nie mam zamiaru pracowac w tym zawodzie za grosze i narażanie czterech liter za marne 12 zł na grupie lub w konwojach.

 3. Mam jedno zasadnicze pytanie ?.Co z kwalifikowanymi pracownikami ochrony którzy do końca 2018 roku nie zrobili wymaganych szkoleń, czy jest możliwość przedłużenia tego okresu czy jednak od pierwszego stycznia 2019 roku tracą uprawnienia a tym samym z tym dniem tracą pracę.

  1. Teoretycznie do końca 2018 roku. Większość komend wysyła powiadomienia, że do 15 stycznia albo jeszcze później co niektórzy. Zadzwoń najlepiej do WPA, żebyś nie został z ręką w nocniku.

 4. I simply needed to appreciate you once again. I am not sure the things I would’ve handled without the entire ideas provided by you directly on this subject. It seemed to be an absolute terrifying crisis in my position, nevertheless discovering a specialized way you resolved the issue made me to weep for contentment. I will be grateful for the service as well as sincerely hope you find out what a powerful job your are accomplishing teaching some other people by way of your site. Probably you haven’t come across any of us.

 5. I would like to voice my respect for your generosity supporting persons that require assistance with in this study. Your special commitment to getting the solution all through appears to be wonderfully interesting and have without exception made guys like me to realize their dreams. Your warm and friendly advice signifies much to me and extremely more to my peers. Regards; from each one of us.

 6. I am also commenting to make you know what a great discovery my wife’s child went through reading through your webblog. She figured out a good number of pieces, which included how it is like to possess an ideal coaching heart to let the rest easily learn about some very confusing topics. You undoubtedly did more than visitors’ expected results. Thanks for distributing the great, healthy, revealing and in addition easy tips about this topic to Kate.

 7. I actually wanted to compose a remark so as to appreciate you for these pleasant points you are giving on this site. My particularly long internet lookup has finally been paid with useful suggestions to write about with my relatives. I would admit that we site visitors are truly fortunate to live in a useful community with so many special individuals with good tricks. I feel very much privileged to have used your weblog and look forward to plenty of more brilliant times reading here. Thanks a lot once again for all the details.

 8. Needed to compose you one tiny observation to help thank you very much once again for these unique solutions you have contributed in this article. It has been certainly seriously open-handed of you to convey unreservedly just what a number of us could have made available as an e book to help with making some profit for themselves, precisely now that you could possibly have tried it if you ever decided. The smart ideas likewise served to become good way to understand that the rest have the identical dreams like my personal own to find out more in respect of this issue. I am certain there are numerous more pleasurable periods in the future for individuals that find out your website.

 9. A lot of thanks for your entire efforts on this site. Betty enjoys carrying out investigation and it is easy to see why. We hear all about the dynamic form you give simple tips and tricks on the blog and therefore foster contribution from other ones on the article plus our own girl is without a doubt understanding a whole lot. Enjoy the remaining portion of the new year. Your doing a dazzling job.

 10. I’m writing to let you know of the amazing encounter my child developed viewing your blog. She realized some things, which include how it is like to possess a wonderful giving style to make many more without problems know just exactly some complex issues. You actually did more than our expectations. Many thanks for producing such good, safe, explanatory and even easy guidance on that topic to Janet.

 11. I enjoy you because of all of the hard work on this blog. Kate take interest in making time for investigation and it’s easy to see why. I learn all concerning the lively form you make advantageous tricks through your blog and cause contribution from some other people on that situation then our own princess is without a doubt studying a lot of things. Have fun with the remaining portion of the year. You are performing a first class job.

 12. Thank you so much for providing individuals with remarkably remarkable opportunity to read in detail from this website. It is usually very excellent and also full of a lot of fun for me personally and my office fellow workers to search your website minimum thrice in a week to study the latest guides you will have. Of course, I’m also usually impressed with all the tremendous tips and hints served by you. Some 4 tips in this posting are without a doubt the most suitable I have had.

 13. Thank you so much for providing individuals with an exceptionally brilliant possiblity to read from this blog. It is usually so beneficial plus packed with fun for me and my office peers to visit your blog a minimum of thrice a week to study the fresh things you have got. And of course, I am also at all times satisfied concerning the spectacular tricks served by you. Some 2 points in this posting are absolutely the best we have all ever had.

 14. I’m just writing to let you understand what a outstanding encounter our princess encountered reading through your webblog. She realized many things, which include how it is like to have an ideal helping character to make a number of people without hassle thoroughly grasp certain grueling issues. You truly surpassed our own desires. I appreciate you for providing those great, trustworthy, edifying and fun tips about your topic to Ethel.

 15. I have to point out my love for your generosity giving support to folks who need help with this one topic. Your very own commitment to passing the message around had been exceedingly insightful and have consistently helped folks just like me to achieve their desired goals. Your warm and helpful hints and tips means a lot to me and much more to my office workers. Best wishes; from everyone of us.

 16. I definitely wanted to type a quick word to be able to express gratitude to you for those superb facts you are showing on this website. My considerable internet investigation has at the end been compensated with professional concept to go over with my friends and classmates. I would point out that many of us site visitors are unequivocally fortunate to dwell in a wonderful site with so many lovely professionals with valuable concepts. I feel quite fortunate to have discovered your webpage and look forward to many more fabulous minutes reading here. Thank you once more for all the details.

 17. My spouse and i ended up being absolutely fulfilled Louis could conclude his homework while using the precious recommendations he made using your web pages. It’s not at all simplistic just to continually be handing out instructions which usually others may have been making money from. We recognize we now have the blog owner to be grateful to because of that. The entire illustrations you’ve made, the easy web site menu, the relationships you can make it possible to create – it is most incredible, and it’s letting our son in addition to the family do think that subject matter is fun, and that’s unbelievably pressing. Thanks for all!

 18. My husband and i felt lucky that Jordan managed to round up his investigations via the precious recommendations he came across through the web site. It is now and again perplexing just to happen to be making a gift of procedures that the rest might have been making money from. And we all know we have got the writer to thank because of that. The type of illustrations you made, the straightforward site navigation, the relationships your site aid to promote – it is all excellent, and it’s really facilitating our son in addition to us reason why this idea is enjoyable, and that is pretty serious. Many thanks for everything!

 19. I would like to express some thanks to the writer for bailing me out of such a scenario. After browsing throughout the the net and obtaining solutions which are not powerful, I figured my life was well over. Living without the answers to the difficulties you have fixed through your good post is a crucial case, and the kind which might have in a wrong way damaged my entire career if I had not encountered your blog post. Your personal mastery and kindness in dealing with all areas was crucial. I don’t know what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. It’s possible to at this time look ahead to my future. Thanks so much for your professional and amazing guide. I won’t be reluctant to recommend your blog to anybody who needs guidelines about this situation.

 20. My husband and i have been joyful when Emmanuel managed to complete his basic research from your precious recommendations he obtained in your blog. It is now and again perplexing to just happen to be giving freely helpful hints which usually men and women could have been trying to sell. And now we remember we’ve got the blog owner to be grateful to for that. Those explanations you have made, the easy web site navigation, the relationships your site make it possible to foster – it is all fabulous, and it’s leading our son and our family imagine that the matter is cool, which is especially fundamental. Thank you for the whole thing!

 21. I intended to send you one little bit of observation to give thanks as before relating to the superb tips you’ve discussed on this site. It’s simply extremely open-handed of people like you giving unreservedly all most people could possibly have offered as an ebook to generate some profit for themselves, mostly given that you could possibly have tried it in the event you decided. These inspiring ideas in addition acted to be the great way to be aware that some people have the same dream just as mine to know the truth way more concerning this matter. I think there are lots of more pleasurable opportunities in the future for individuals that discover your website.

 22. I precisely needed to appreciate you once more. I do not know the things I would’ve gone through in the absence of those pointers revealed by you on such a problem. It was before a depressing concern in my circumstances, however , seeing a skilled mode you managed it took me to jump for delight. Now i’m happy for your support and trust you are aware of an amazing job you’re doing educating the rest with the aid of your website. Most likely you have never met any of us.

 23. Thank you a lot for giving everyone an extraordinarily pleasant possiblity to read in detail from here. It is always very useful and jam-packed with a lot of fun for me personally and my office friends to search your site at the very least three times weekly to find out the latest things you have got. And lastly, I am always satisfied concerning the cool concepts you give. Some two facts in this article are truly the most efficient I have ever had.

 24. I must show thanks to the writer for bailing me out of such a crisis. As a result of researching through the online world and finding techniques which were not helpful, I assumed my entire life was well over. Being alive devoid of the strategies to the issues you’ve resolved through your main article is a critical case, as well as the ones which could have negatively damaged my entire career if I had not encountered your website. Your talents and kindness in handling all things was crucial. I am not sure what I would have done if I hadn’t come upon such a solution like this. I am able to at this time look ahead to my future. Thanks a lot very much for your expert and result oriented guide. I will not be reluctant to suggest your web blog to any person who needs to have guidelines about this subject matter.

 25. My spouse and i felt quite contented that Chris managed to carry out his investigations via the ideas he got out of the blog. It’s not at all simplistic just to happen to be giving for free guides that many men and women might have been selling. So we fully grasp we need the writer to appreciate because of that. These explanations you made, the simple website navigation, the friendships you will give support to promote – it is most extraordinary, and it’s really making our son in addition to the family know that that matter is fun, which is certainly really vital. Thanks for the whole thing!

 26. My wife and i got so lucky when Raymond managed to carry out his survey using the ideas he made when using the blog. It’s not at all simplistic to simply always be making a gift of ideas which usually a number of people could have been making money from. And we also understand we need the blog owner to be grateful to for that. The entire illustrations you’ve made, the easy site menu, the friendships you can make it easier to promote – it’s got many sensational, and it’s really letting our son and our family reckon that the idea is fun, and that is unbelievably vital. Many thanks for the whole lot!

 27. A lot of thanks for your own effort on this web page. Betty enjoys doing investigations and it is easy to understand why. Almost all learn all of the dynamic means you offer good tips via this website and strongly encourage participation from the others on that content plus my simple princess is undoubtedly learning so much. Enjoy the remaining portion of the year. You’re the one carrying out a great job.

 28. I wish to voice my love for your kindness in support of individuals that require assistance with in this topic. Your personal commitment to getting the message all-around was certainly important and has without exception allowed folks much like me to arrive at their pursuits. Your invaluable suggestions signifies this much to me and especially to my mates. With thanks; from each one of us.

 29. I simply wished to thank you so much once more. I’m not certain the things that I might have tried without the tactics discussed by you over such subject. It seemed to be a real hard setting in my opinion, but being able to view a new expert tactic you treated the issue forced me to leap for joy. Extremely thankful for the work and then expect you really know what an amazing job you are putting in teaching the mediocre ones all through your webblog. I am certain you have never come across all of us.

 30. I precisely desired to appreciate you once more. I do not know what I could possibly have created in the absence of the creative concepts documented by you concerning such question. Completely was a real frightful problem for me personally, but being able to view the professional approach you processed that made me to weep for joy. I will be grateful for the work and then have high hopes you recognize what an amazing job you happen to be putting in teaching the rest via your site. Most probably you haven’t got to know any of us.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *