Odpowiedź MSWiA w sprawie zmian w systemie szkolenia pracowników ochrony.

“W minionym roku na zaproszenie Ministerstwa Edukacji Narodowej wzięliśmy udział w konsultacjach dotyczących reformy edukacji, gdzie również zajmowano się nad zmianami sposobu kształcenia pracowników ochrony. Spośród wielu rozwiązań podobnych do tych sprzed deregulacji, zaproponowaliśmy między innymi przywrócenie egzaminu państwowego. Jak do tego odniosły się zainteresowane instytucje? W wielkim skrócie: niedługo się nad wami pochylimy.”

Informacja ze strony “Facebook ” Polskiego Stowarzyszenia Pracowników Ochrony. Poniżej pełna treść listu.

 

Źródło: Polskie Stowarzyszenie Pracowników Ochrony

13 thoughts on “Ministerstwo odpowiada ochroniarzom”

  1. A wystarczyło przyjąć rozwiązanie niemieckie. Odpowiednik naszego kursu doskonalącego również trwa 40 godzin i jest ważny dożywotnio a nie 5 lat.To warunek konieczny do pracy w ochronie. Osoby posiadające wyższe kwalifikacje oczywiście nie muszą go robić i zachowują swoje uprawnienia! Kolejnym krokiem jest tzw. Sachkundeprüfung. Tutaj kurs trwa ok.2,5 miesiąca w trybie stacjonarnym po 8 godzin dziennie i kończy się egzaminem. O ile ten pierwszy 40 godzinny jest banalny to do drugiego trzeba się przyłożyć bo zdawalność jest poniżej 30%. Egzamin można powtarzać co miesiąc. Wyższe stopnie to GSSK i ostatni to tytuł mistrzowski(Meister) Gdy ktoś potrzebuje pozwolenie na broń z racji wykonywanego zawodu musi zdać kolejny egzamin tzw. Waffensachkundeprüfung. Kurs trwa tydzień lub nawet krócej bo 3-4 dni, kończy się egzaminem lecz nie słyszałem by ktoś go oblał. Oprócz tego są też kursy na przewodników psów służbowych czy ochrony fizycznej ViPów i wiele innych. Wszystkie te kursy są finansowane przez Urząd Pracy w przypadku bezrobocia! Tak to wygląda u naszych sąsiadów. Polski idiotyzm w postaci deregulacji to wylewanie dziecka razem z kąpielą.w

  2. Dla mnie robienie ponownego kursu co 5 lat to jest po prostu bezprawie. To tylko chodzi o pieniądze bo przecież nigdzie w Europie nie kończy się co jakiś czas tej samej szkoły,kursu itd… Ja raz już zdawałem i płaciłem duże pieniądze i drugi raz nie dam się okraść i to w imię prawa RP. Wolę zrezygnować niech zamiast mądrych pozostaną ciecie !!!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *